Başbakan’a kampanya için gelen bağışlar da örtülü

Kamu kaynaklarının Başbakan Tayyip Erdoğan için seferber edilmesi tartışmaları arasında ilerleyen Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’a 2 milyon 130 bin, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’a da 361 bin TL bağış yapıldı. Buna karşın belediye başkanları ve parti yöneticilerinin uğruna bankaların önünde kuyruk oluşturdukları

Başbakan Tayyip Erdoğan’a kaç kişinin ne kadar bağış yaptığı gizli tutuluyor.

YSK’nin Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin kesin aday listesini Resmi Gazete’de yayımlamasının ardından, adayların resmi “bağış hesapları” açılmıştı. Buna göre Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, Demirtaş ve İhsanoğlu, kampanya masraflarını toplanan bağışlardan karşılayacaktı.

Ancak Başbakan Erdoğan’ın seçim mitinglerinde devlet olanaklarını kullanması, diğer adayların ise kendi bütçeleri ve bağışlarla kampanya yürütmeye çalışmaları, tartışmaları beraberinde getirmişti.

Erdoğan’ın düzenlediği her mitingin faturası, reklam kampanyaları, devletin uçak ve helikopterlerinin kullanılması, çevre kentlerden binlerce insanın taşınması ve miting sonrası düzenlenen binlerce kişilik iftar yemekleri nedeniyle yüz binlerce TL’ye ulaşıyor. Hal böyle olunca Erdoğan’ın seçim sürecinde ne kadar bağış topladığı sorusu önem kazanıyor. Ancak Erdoğan’ın bugüne kadar topladığı bağışla ilgili bugüne kadar bir açıklama yapılmadı.

Cumhuriyet, her üç adaya da bugüne kadar ne kadar bağış topladıklarını ve kaç kişinin bağışta bulunduğunu sordu. İhsanoğlu ve Demirtaş’ın seçim koordinasyon ekipleri, adaylarına gelen bağışları açıkladı. Buna göre, Ekmeleddin İhsanoğlu’na dün itibarıyla 2172 kişi, toplam 2 milyon 130 bin TL bağışta bulundu. HDP adayı Demirtaş’a da aynı tarih itibarıyla 1460 kişiden 361 bin 411 TL bağış geldi. Buna karşın Erdoğan’a gelen bağışlarla, bağış yapan kişi sayısı konusunda bir açıklama yapılmıyor.

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un haberinin devamı burada:
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/97755/Basbakan_in_bagislari_da_ortulu_.html