Asıl Kozmik Oda’ya girilememiş, savcılar belgelere ‘devlet sırrı’ diye bakamamış

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı’nın kozmik odalarında yapılan arama sonucu 1.5 terabaytlık sabit diske alınan bilgisayar imajı ile diğer belgelerin deşifre olmasında Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin rol oynadığı anlaşılıyor.

Cumhuriyet’te yer alan haberlere göre, takipsizlik kararında savcılık, soruşturmanın başlamasına neden olan sahte telefon ihbarına ilişkin tutanağı hazırladığı gerekçesiyle TEM Şubede görevli komiser Murat Y. hakkında ayrıca soruşturma başlatıldığını belirtti.

Harddiskin çözümünü yapan TÜBİTAK BİLGEM bilirkişisi Burak Akoğuz’un ise Poyrazköy davasının ilk raporunu, Askeri Casusluk ve Danıştay saldırısı soruşturma ve davalarda da raporlar hazırladığı öğrenildi. Ankara Savcısı Tekin Küçük’ün Kozmik Oda soruşturmasına ilişkin verdiği takipsizlik kararında, Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı’nda yapılan aramada nelerin yaşandığı ve sırlarının nasıl adım adım dışarı çıkarıldığı gözler önüne serildi. Sürece ilişkin ana hatlar şöyle:

Haberin devamı için tıklayın


Kozmik oda operasyonu yapıldığı dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin de 5 yıl sonra açıkladı:

“Seferberlik Tetkik Kurulu’na girmek istediler, fakat girdikleri yer Ankara Bölge Başkanlığı. Asıl belgeler Gölbaşı’ndaki Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı’ndadır” dedi.

Haberin ayrıntıları burada