''Akşam'ı bana kakaladınız!''

Akşam Grubu’nun yeni sahibi Ethem Sancak, Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz ile Alo Fatih olarak bilinen Fatih Saraç arasında geçen konuşmalar satış sürecini ortaya koyuyor.

Taraf gazetesinin aktardığına göre, kayıtlarda, Mehmet Cengiz’in talimat ile önce Akşam’ı aldığı ardından da yine bir talimat ile Akşam Gazetesi’ni almaktan vazgeçtiği ifade ediliyor.

Sancak da Akşam ve Sky Türk televizyonunu talimat ile almak zorunda kaldığını itiraf ediyor.

Taraf ’ın, Çukurova Grubu’nun medya şirketlerine el koyma sürecinin “bir seçim yatırımı” olduğuna yönelik haberleri, önceki gece internette yayınlanan Ethem Sancak’a ait ses kayıtları ile tescillendi. Taraf ; Show TV ’nin ve Akşam Grubu ’nun TMSF tarafından “ihalesiz” olarak satılmasını eleştirerek, TMSF’nin hükümetten gelen talimatlarla hareket ettiğini açıklamıştı. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ise yaptığı açıklamalarla Taraf ’ı hedef göstermiş usulsüzlük iddialarını yalanlamıştı. Ethem Sancak ve Fatih Saraç’ın, Show Tv ve Akşam Grubu’nun satışına yönelik yaptığı açıklamaların ardından, TMSF yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunulması planlanıyor.
 

İnternete düşen ses kayıtlarına göre, Enerji şirketi Aksa’nın patronu Şaban Cemil Kazancı ile telefonda konuşan Mehmet Cengiz, Başbakan’ın kendisine attığı fırçadan yakınıyor.

Kazancı da “Ben efendim dedikçe kayıyor, efendim dedikçe kayıyor” sözleriyle aktarıyor. Cengiz ise, Başbakan’ın fırçasıyla ilgili “Hayatımda böyle fırça yemedim, s..tı ağzıma” ifadelerini kullanıyor.

Fatih Saraç’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında ise Saraç; Kasım ayında Türkmedya Grubu’nu alan Ethem Sancak’la konuşuyor.
 

Saraç, Sancak’a televizyon alıp almayacağını soruyor. Sancak bu iddiayı doğruluyor ve Saraç’a, “Vallahi ora bana kalacak heralde sen malın iyisini aldın götürdün diğerini bana kakaladın” diyor. Gülüşmelerle geçen konuşmada Saraç, Sancak’a; Acun’a 82 milyon lira para ödediklerini söylüyor. Mehmet Cengiz ile Ethem Sancak arasında geçtiği iddia edilen bir diğer görüşmede ise Başbakan’ın yaptığı görev taksiminin sözü ediliyor. Başbakan’ın Akşam, Güneş ve Skyturk 360’ı Ethem Sancak’a; Sabah ATV’yi ise Mehmet Cengiz’in de dahil olduğu Kalyon-Limak- Cengiz konsorsiyumuna satın aldırdığı ifade ediliyor. Mehmet Cengiz, Türkmedya ile ilgili “Üzerine bayağı çalıştık, son anda başka görev aldık, oradan vazgeçtik” demesi üzerine Ethem Sancak, “Sen zor işleri sevmiyorsun, zorları bana bırakıyorsun. Enkaz devraldık” cevabını veriyor.