AKP’nin “Haydi Bismillah” seçim şarkısı için YSK’nin gerekçeli kararı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) AKP’nin 1 Kasım seçimlerinde kullanmak üzere hazırlattığı ‘Haydi Bismillah’ şarkısına, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın başvurusu üzerine getirdiği yasağın gerekçesi belli oldu.


58. Maddesinin birinci fıkrası, “ Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibareler bulundurulması yasaktır” diyor.

T24’ün haberine göre, YSK, gerekçeli kararında ‘Bismillah’ın’ anlamı ve kullanılma biçimiyle ilgili çarpıcı yorumlarda bulundu. Ankara Müftülüğü’nün web sayfasından yararlanılarak değerlendirme yapıldı. YSK, ilgili düzenlemelerin “Propaganda sırasında Türk bayrağı ve dini ifadelerin siyasette kullanılmamasının sağlanmak istendiğinin açıkça anlaşıldığına dikkat çekti ve “Her ne kadar 298 sayılı kanunun 58. Maddesinin birinci fıkrasında “el ilanları ve diğer her türlü matbuat” üzerinden Türk Bayrağı ve dini ibareleri bulundurulması yasaklanmış ise de bu yasağın tüm propaganda türlerinde uygulanmasının kanunun amacına hizmet edeceği açıktır”dedi.

YSK’nin gerekçeli kararında yer alan ‘Bismillah’ değerlendirmesi metni ise şöyle:

”Allah’ın adıyla anlamındaki “Bismillah” kelimesini aslında biz “Bismillahirrahmanirrahim’ yani “Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla” ifadesinin kısaltılmış şekli olarak kullanılır. Bir Müslümanın faydalı güzel, ve meşru yaptığı her işin başında besmele çekmesi, yani “Bismillah” demesi yüzyıllardır geleneğimizde yer alan çok güzel adetlerimizden biridir. Bu adet de kaynağını Peygamber efendimizin (A,S) devamlı yaptığı ve asla aksatmadığı bir uygulamadan almaktadır”.

Peki 298 sayılı yasanın 58. Maddesi ne diyor? 

İşte o maddenin anayasadaki tam metni:

Madde 58 – (Değişik: 8/4/2010-5980/7 md.)

Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibareler bulundurulması yasaktır.

(Değişik:2/3/2014-6529/1 md.) Siyasi partiler ve adaylar tarafından yapılacak her türlü propaganda, Türkçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yapılabilir.


AKP Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), AKP’nin seçim şarkısı ‘Haydi Bismillah’ın, CHP’nin başvurusu üzerine seçim kampanyaları porpagandalarında kullanılmasını yasaklaması üzerine itiraz haklarını kullanacaklarını söyleyerek, “Zira ‘dini istismar’ kavramının oldukça daraltıcı ve hukuka aykırı bir yorumunu kabul etmemiz mümkün değildir. ‘Bismillah’ demeyi. ‘Allah’ demeyi yasaklayan anlayışı biz kabul edemeyiz, hukuki de, Anayasaya uygun da göremeyiz” demişti.

Bozdağ, “Cumhuriyet Halk Partisi Besmelesiz bir seçim kampanyası yürütebilir. İçinde Allah lafzı geçmeyen cümleler kurabilir. O kendi tercihidir. Ama biz Bismillah demeye devam edeceğiz” diye konuşmuştu.

“Biz Besmeleyi içimizden de, dışarıdan da söyleyerek yolumuza devam edeceğiz” diyen Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürmüştü:

“Kampanyamızda da bunu kullanacağız. Ne ceza veriyorlarsa da onu göreceğiz. Dindar bir insanın beş vakit namazı camide kılması veya kılmaması, bu seçim vakti geldiği zaman adaysa namazına devam etmesi bir dini istismar değildir. Ama hiç namaz kılmayan birinin, camiye gitmeyen birinin aday olması münasebetiyle sadece seçim zamanına mahsus camiye gitmesi, namaz kılması bana göre o dini istismardır. Ama dininin gereğini yaşamayı hayatının her anında prensip edinmiş birinin seçim vakti aday olması halinde bunları yapması kadar doğal bir şey olamaz. Başörtülü kızlarımıza, evlatlarımıza, öğrencilerimize Türkiye’yi dar etmek için elinden geleni yapmış bir siyasi hareketin veya adayın seçim vakti gediği zaman hanımlara başörtüsü dağıtması dini istismardır. Çünkü siz başörtüsüne karşı mücadele veriyorsunuz, ama seçim vakti başörtülü insanlara şirin gözükmek için ne yapıyorsunuz? başörtüsü dağıtıyorsunuz . Dini istismar işte budur. Ama siz buna karşı değilsiniz, bunu müdafaa ediyorsunuz ve buna karşı olanlarla mücadele etmişsiniz. O konuda sizin tutumunuz dini istismar olamaz. Dini istismar kavramı hukuku da maalesef doğru dürüst yapılmış değil. karar verene göre değişen bir karar olamaz. Bu konuda da net bir tanıma da ihtiyaç var. Umarım ki YSK bu konuda net bir tavır ortaya koyar. Ne dini istismardır?. Bismillah dini istismar mıdır, değil midir. Neden dini istismardır, bunu açıklaması lazım . Gerekçeli kararında biz onu göreceğiz. Biz de bu konudaki karara karşı detaylı bir itiraz yapacağız. Anayasa ve hukuka uygun bir şekilde itirazımızı bekleyeceğiz. Umarım ki bu konuda YSK bu kararından döner.”


Sözleri Alper Kış’a ait olan ‘Haydi Bismillah’ seçim şarkısının sözleri şöyle:

Aşk ile çıktık yola

Yenilendik tazelendik

Sevdalıyız bu vatana

Haydi Bismillah

Söylenecek sözümüz var

Yürünecek yolumuz var

Hep beraber yürüyelim

Haydi Bismillah

Her bir karış toprağında

Baştanbaşa izimiz var

Umudumuz yarınlara

Haydi Bismillah.”