AKP’nin 13 yıllık ‘yazboz siyaseti’nin özeti

Siyaset, 13 yılda akıl almaz U dönüşlerine sahne oldu. Yeni Türkiye’de 180 derece değişen politikalar nedeniyle büyük kırılmalar yaşandı.

Özgür Düşünce gazetesinin haber-analizi:


 • Ergenekon ve Balyoz gibi darbe davalarında soruşturmayı yürüten savcı ve operasyonları yapan polislere ‘kahraman’ muamelesi yapıldı. Tehditler artınca zırhlı araçlar tahsis edildi. 2008 yılında Erdoğan “Evet Ergenekon’un savcısıyım’ sözleriyle tavrını açıkça ortaya koydu.
 • 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra tablo tersine döndü. Ergenekon sanıkları serbest bırakıldı. Onlara yönelik soruşturmaları yürüten savcı ve polisler ya ihraç edildi, ya da hapse atıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan “Milli orduya kumpas kuruldu” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Ergenekon ve Balyoz için “Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı” ifadelerini kullandı.
 • Suriye’yle silah taşırken yakalanan TIR’larla ilgili önce inkar yolu seçildi. “TIR’larda yardım malzemesi vardı” denildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin Suriye’deki hiçbir gruba asla silah göndermediğini” iddia etti.
 • AKP Siirt Milletvekili Yasin Aktay, TIR’larda silah taşındığını, silahların Bayır-Bucak (Lazkiye) Türkmenleri’ne gittiğini söyledi. Kalın Aktay’ı yalanlarken, Başbakan Ahmet Davutoğlu TIR’larla silah yollandığını açıklayarak Kalın’ı yalanladı. Davutoğlu, partisinin Kahramanmaraş mitinginde “Vallahi de billahi de yemin ederek söylüyorum o TIR’lar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu” dedi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ise yemin ederek Türkmenlere gitmediğini vurguladı.
 • İsraf tartışmaları yoğun şekilde sürerken AKP’nin israfı önlemek üzere açıkladığı eylem planları rafa kaldırıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘İsrafa dönük her türlü faaliyet denetim altına alınacak’ sözleriyle gündeme gelen Şeffaflık Paketi hayata geçirilmedi. ‘Temsilde israf olmaz’ denilerek 4 buçuk milyar lirayı bulan cumhurbaşkanlığı sarayı yaptırıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tepkisini “İsraf başarısız olduğumuz alanlardan biri” sözleriyle dile getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e 1 milyon değerinde araç tahsis edildiği ortaya çıktı. Görmez, tepkiler üzerine “İade edeceğim” dedi. Ancak bu da gerçekleşmedi.
 • İsrail devleti ile masaya oturmaya hazırlanan Türkiye çok değil daha 2014 yılında İsrail’e ateş püskürüyordu. 2010’da 9 Türk vatandaşının öldürüldüğü Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye – İsrail ilişkileri kopma noktasına gelmişti. O dönemde yapılan resmi açıklamalarda İsrail için ‘Terör devleti’ ifadeleri kullanıyordu. Şimdi ise söylemler farklı. Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerle ilgili davada İsrail ile para anlaşması yapıldığı iddiaları geçtiğimiz günlerde gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail, bölgede Türkiye gibi bir ülkeye muhtaçtır. Bizim de İsrail’e ihtiyacımızın olduğunu kabul etmemiz lazım” dedi. AKP sözcüsü Ömer Çelik “İsrail Devleti ve Halkı Türkiye’nin dostudur” ifadelerini kullandı.
 • Türkiye, Kasım 2013’te Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’e Türkiye’yi ‘Şangay Beşlisi’ne alın teklifinde bulunmuştu. Kasım 2015’te Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi ile işler tam tersine döndü. Rusya Türkiye’ye bir dizi yaptırım uyguladı. İlişkiler kopma noktasına geldi.
 • Suriye’ye silah taşırken yakalanan TIR’larla ilgili önce inkar yolu seçildi. “TIR’larda yardım malzemesi vardı” denildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin Suriye’deki hiçbir gruba asla silah göndermediğini” iddia etti. AKP Siirt Milletvekili Yasin Aktay, TIR’larda silah taşındığını, silahların Bayırbucak (Lazkiye) Türkmenleri’ne gittiğini söyledi. Kalın Aktay’ı yalanlarken, Başbakan Ahmet Davutoğlu TIR’larla silah yollandığını açıklayarak Kalın’ı yalanladı. Davutoğlu, “Vallahi de billahi de yemin ederek söylüyorum o TIR’lar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu” dedi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ise yemin ederek Türkmenlere gitmediğini vurguladı.
 • AKP hükümeti, 2013’te Taksim Gezi Parkın’daki ağaçların kesilmesine karşı tepki olarak başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan protestoların arkasında ‘Batı’nın olduğunu savundu. Mülteci krizi sebebiyle zor duruma düşen Avrupa sıcak mesajlar gönderince rüzgar tersine döndü. Erdoğan son günlerde her fırsatta AB üyeliğine vurgu yaparak yeni fasıl açılması gerektiğini belirtiyor.
 • “Yolsuzlukla mücadele AK Parti’nin varlık nedeni” mottosuyla yola çıkan AKP, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası cadı avı başlattı. Yolsuzluk operasyonları yapan polisler ve soruşturmaları yürüten savcılar hapse atıldı.
 • Daha önce ‘ikinci evimiz’ denilen İran için ilişkilerin seyri de değişti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, geçtiğimiz günlerde PKK elebaşlarının şu anda İran topraklarında olduğunu savunarak “Siz besliyorsunuz orada onları. İran yetkilerine sesleniyorum; İslam dininin neresinde var komşularına zarar vereni beslemek” dedi.
 • İktidar, en önemli zikzaklardan birini Kürt meselesinde yaşadı. 7 Haziran seçimlerinden önce PKK ve HDP‘ye yönelik farklı siyaset yürütülüyordu. Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, “Sayın Öcalan demek, PKK’nın bayrağını taşımak, özerklik istemek suç değil, bu suçlardan ceza alanlar serbest bırakıldı” demişti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Öcalan’ın açıklamaları için “Bizim de düşüncelerimiz” ifadelerini kullanmıştı. AKP’li Mehmet Metiner, “Biz KCK’yı paralel devlet olarak görmüyoruz” demişti.
 • HDP’nin 7 Haziran seçimlerine parti olarak girme kararı almasıyla iktidarın söylemleri değişti. ‘Dolmabahçe Mutakabakatı’ yok sayıldı. PKK’nın çözüm sürecinde silah stokladığı itiraf edilirken Güneydoğu’da adı konulmamış bir OHAL ilan edildi. Türkiye, art arda gelen şehit haberleriyle sarsıldı.
 • Sonuç:
  Bugün gelinen noktanın sebebi donamsızlık ve yetersizlik. Tutarlı kapsayıcı bir fikri hazırlık olmayınca günü kurtarma şeklinde hareket ediliyor. Böyle olunca da o gün kim elverişliyse onunla ittifak kuruyorsunuz. Ama üç ay sonra altı ay sonra bu kişiler değişiyor. Burada bir şark kurnazlığı söz konusu.