AKP’de Gül çatlağı hızla büyüyor

Başbakan Erdoğan’ın tüm telkinlerine karşın AKP içinde, Eylül senaryolarına ilişkin kamplaşma artık geri dönülemez noktaya geldi. AKP’nin Erdoğan sonrası dağılmaması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü isteyenler çoğunlukta.

Parti içinde yapılan anketten de ezici çoğunlukla “Erdoğan sonrası Gül” talebi çıktı.

Başbakan Erdoğan’ın 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki adaylığının açıklanmasına sayılı gün kaldı. 1 Temmuz Salı günü, AKP’nin gövde gösterisiyle açıklanacak adaylık için vekiller heyecanla imza verirken diğer yandan da sonrasına ilişkin tahminlerini birbirleriyle paylaşıyor. Meclis’te ve AKP Genel Merkezi’nde konuşulan tek konu, Erdoğan sonrası AKP’ye ilişkin senaryolar. Erdoğan’ın kafasındaki planı kestiremeyen vekiller, onun kamuoyu önünde yaptığı her açıklamayı kelime kelime analiz ederek bir çıkarımda bulunmaya çalışıyor.

Taraf’tan Dilek Gedik’in haberine göre parti içinde yapılan “Kimi başbakan olarak görmek istersiniz?” sorusunda beş isim ön plana çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk sırada yer alırken ikinci Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üçüncü isim Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dördüncü isim Ali Babacan ve beşinci isim ise Erdoğan’ın danışmanlığına getirdiği Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım oldu. Arınç’ın “siyasete veda edeceği” yönündeki mesajı dikkate alındığında Gül’ün bir sonraki aday Davutoğlu ile arasındaki farkın belirgin düzeyde olduğu ifade edildi.

Kasım’da olası bir erken seçim sonrası konuşulan senaryolar hakkında kulislere göre, AKP, üç farklı görüşün kamplaşması içerisinde. Çoğunlukta olan Gül’cüler, partiyi birarada tutacak kişinin sadece Abdullah Gül olduğunu dillendiriyor. Bir başka grup ise genç milletvekillerinin de içerisinde bulunduğu Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olması gerektiğini düşünenler. Bunların dışında bir başka milletvekili grubuna göre ise “Başbakan’ın kim olacağının bir önemi yok. Erdoğan, Köşk’e çıktıktan sonra partiyi de aktif biçimde yöneteceği için sorun yaşanmaz” görüşünde.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bursa’da yaptığı konuşmada “Erdoğan’ın yeri ve pozisyonu ne olursa olsun bu siyasi hareketin lideri olmaya devam edecektir. Erdoğan’lı AK Parti ya da Erdoğan’sız AK Parti diye bir soru olmaz” dedi. Kurtulmuş, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı makamı eski Türkiye’nin emniyet sibobuydu. Millet bir taraftan başka bir şekilde çalışıyor, devlet aklı ise başka bir şekilde çalışıyor. Milletten ayrı bir şekilde çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı yeri geldiğinde millete karşı devleti koruyacak bir makamdı. Artık bu seçimle millet ve devlet iradesi farklı iki yapı olmaktan çıkartılacak.”