‘AKP’de erken seçim hazırlıkları başladı; çözüm süreci tamamen rafa kalkabilir’

Yine Cumhuriyet’in haberinden:

‘Üç dönem kalksın’cılar bastırıyor, erken seçim gündemde. 


Tüzükteki üç dönem kuralı nedeniyle yeniden aday olamayacak AKP’liler ise seçime kadar geçecek sürede Davutoğlu’nun “rüştünü ispat ederek” tüzüğü değiştirip kendi mührünü partiye vurması gerektiğini kulislerde seslendirmeye başladı.

Haziran ayında yapılacak genel seçimlerin 2 ay öne çekilebileceğine ilişkin değerlendirmeler sonrası AKP yönetimi partide seçim düzenine geçti.

Genel merkezde tüm birimlere seçimler için kendi alanlarıyla ilgili şimdiden hazırlıkların başlatılması talimatı verildi. Parti yönetimi, birimlerden ocak ayından itibaren her an seçim yapılacakmış gibi hazır olmalarını istedi. Parti teşkilatları da aynı şekilde seçim teyakkuzuna geçirildi.

AKP’nin parti birimleri ve teşkilatlardaki erken başlayan bu hazırlıklarının seçimlerin öne alınacağı değerlendirmelerinin doğrulanması olarak görülüyor. Parti yönetiminin özellikle Ahmet Davutoğlu ile başlayan yeni dönemde bir dalgalanma yaşanmadan seçimlerin bir an önce bitirilmesini istediği belirtiliyor.

Seçimlerin öne alınmasına ilişkin bakış açısının çözüm süreci ile de ilgili olduğu kulislerde konuşuluyor. Kobani olayları sonrası yaşanan tıkanmanın partinin yaptırdığı anketlerde sürece olan desteğin düşüşe geçmesiyle de ilgili olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. Seçime kadar süreçle ilgili önemli adım atılmasının riskli olabileceği görüşüyle seçimlerin öne çekilip süreçle ilgili yol haritasının ardından hızlandırılması hesapları da konuşuluyor.