7 işadamı ve 2 şirkete tedbir kararı uygulamaya kondu

İkinci dalga operasyonunda adı geçen 7 işadamı ve 2 şirket için 25 Aralık günü alınan tedbir karar 31 Aralık yani yılın son günü bankalar, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Aracı Kuruluşlar Birliği’ne ulaştı. Dün itibarıyla da kuruluşların tüm hisselerine tedbir geldi.

Habertürk ve Bugün gazetelerinde yayınlanan habere göre, 17 Aralık’taki rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla yürütülen operasyonun ardından gelen ikinci dalgada 25 Aralık’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Akkaş imzası ile 7 işadamı ve 2 şirket hakkında istenilen tüm mal varlıklarına tedbir konulması kararı 31 Aralık akşamı yani yılın son günü bankalar, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği Başkanlığı’na (TSPAKB) ulaştı.

Dosyası 26 Aralık’ta elinden alınan ve ‘Engelleniyorum’ diye bildiri dağıtan Savcı Akkaş aralarında Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Usame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün tüm mal varlıklarına tedbir kararı aldırmıştı.

 
Listede Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360 da yer almıştı.
 
Akkaş’ın dosya elinden alınmadan önce kararı postaya verdiği, 31 Aralık yani yılın son günü ilgili kurumlara ulaştığı öğrenildi. Dosya Savcı Akkaş’ın elinden alınmış olmasına karşın ortada bir mahkeme kararı olduğu için TSPAKB üyelerine bir yazı göndererek durumu bildirdi. Yazıda, “ İstanbul 2 No’lu Hâkimlik’in 25 Aralık 2013 tarihi ve 2013/729 Değişik İş No’lu kararı ile kimlik bilgileri bildirilen şahısların ve ticari unvanları bildirilen şahıs ve tüzel kişilere ait herhangi bir hak ve alacağın tespiti halinde tedbir kararının yerine getirilerek ilgili talimat gereği cevabi yazının çok ivedi bir şekilde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi gerekmektedir” denildi.

ÖRGÜT KURMAKLA SUÇLANIYORLAR

25 Aralık 2013 günü İstanbul 2 No’lu Hâkimlik kararı ile alınan tedbir kararının, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘Kurulan örgüte üye olmak’, ‘İhaleye fesat karıştırmak’, ‘Nüfuz ticareti’, ‘Rüşvet’, ‘Kamu malına zarar vermek’ suçları kapsamında yürütülen 2012/656 sayılı soruşturma çerçevesinde alındığı bildirilmişti.

 
Mal varlıklarına tedbir konma kararı alınan işadamları arasında yer alan Cengiz İnşaat’ın patronu Mehmet Cengiz, “Geçen hafta çıkan haberlerden sonra biz gidip, ‘Bu nedir’ diye başvurduk. Tedbir kararını kendimiz getirdik. Ancak itiraz edip bu kararı kaldırtacağız” diye konuştu. Cengiz, geçtiğimiz hafta tedbir koyma kararına ilişkin ilk haber çıktığında “Bana gelen herhangi bir şey yok. Mal varlığıma tedbir konulmadı” açıklaması yaparak böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylemişti. Rizeli işadamı Mehmet Cengiz, Boğaziçi, Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım ihalelerini Kolin ve Limak Grubu ile birlikte almıştı.

Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, tedbir kararının hayata geçmesiyle ilgili olarak “Bir bilgimiz yok” dedi. Öte yandan görüşüne başvurduğumuz bir Kalyon Grup Yönetim Kurulu Üyesi ise “Ne adı geçen isimlere, ne de adı geçen şirketlere gelmiş bir yazı yok. Ancak böyle bir şey olursa gelir gelmez itiraz edeceğiz” açıklamasında bulundu.