Gezi’ye inat: Topçu Kışlası projesi 2015’te başlıyor!

İktidar, yargının “bütün yasalara aykırı” diyerek engel olduğu Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapmak için, 2015’te 2 milyon liralık başlangıç bütçesi ayırdı.

Taraf’ın haberi:

İstanbul’un kent merkezindeki Taksim Gezi Parkı’nda yapılacak olan Topçu Kışlası projesi yeniden gündemde. 2013’ün Mayıs ayında proje kapsamında ağaçlar kesilirken çevreciler direnmiş, bu direniş Türkiye’ye yayılmıştı. Bu protestolarda 11 kişi yaşamını yitirmişti.

Tüm Türkiye’nin gündemine oturan Topçu Kışlası için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kolları sıvadı. Büyükşehir Belediye Meclisi 2015-2019 Stratejik Planı, CHP’li meclis üyelerinin ret oylarına rağmen önceki gün kabul edildi. Strateji Planı’nda yer alan Topçu Kışlası ve Taksim Meydanı Çevre Düzenlemesi Restitüsyonu (maket üzerinde yeniden canlandırma) gündeme bomba gibi düştü.

Planda Topçu Kışlası’nın ne zaman yapılacağına dair herhangi bir ayrıntı yer almıyor. Ancak Taraf’ın edindiği son bilgiler, Kışla için acele edileceğini ortaya koydu. Zira İBB Meclisi’nde onaylanan 2015 Yatırım, Hizmet Performans Planı’nda Kışla Restitüsyonu için 2 milyon liralık bütçe ayrıldı.

Oysa Türkiye’yi etkisi altına alan Gezi eylemleri, mahkeme sürecinin beklenmesinin kabul edilmesiyle son bulmuştu. Danıştay’ın reddettiği bu proje, herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın şimdi tekrar gündemde.

Haberin tamamı burada.