'25 Mart'ta internet kesilecek' iddiasının ardı arkası kesilmiyor

Internet’e tam karartma mı?

Türkiye seçim haftasına, bir aydan uzun süredir şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşan ’25 Mart bombası’nın gölgesinde girdi.

İddialara göre 25 Mart’ta yayınlanacak bir görüntü ya da ses kaydı hükümeti zor durumda bırakacak ve yine bazı iddialara göre Başbakan Erdoğan bu kayıtlar nedeniyle istifa etmek zorunda kalacak.

Twitter’ın 4 mahkeme kararıyla erişime kapatılması da, hükümetin bu kayıtların yayılmasını engelleme yönündeki bir adımı olarak yorumlandı.

25 Mart’la ilgili son komplo teorisi ise yine sosyal medya üzerinden tartışılmaya başladı. Bir twitter kullanıcısının TTnet’ten geldiğini iddia ettiği ve twitter’dan paylaştığı “25 Mart 08:00-16:00 saatlerinde yapılacak altyapı çalışması nedeniyle bağlantınız kısa süreliğine etkilenebilir” mesajı, internetin yarın Türkiye genelinde kesileceği yönünde yorumlanınca sosyal medya karıştı.

Bazı kullanıcılar, yarın için çevirmeli ağ modemlerini nereden bulacakları bilgisini paylaşırken, Mısır üzerinden bulunan telefon numarasıyla internete bağlanma yöntemleri de alternatif olarak sunuldu.

TTNet ise kesintinin fiber İnternet’e geçen bölgelerdeki lokal alanlarda 4 saatlik süreyle sınırlı olacağını duyurdu.