2013'te her dersten sınıfta kaldık

Yılın son yazısını, Türkiye’de haberciliğin yükselen yıldıızı T24 için yazdım:

 

Türkiye’nin kazanımlarının ve kazanmayı hak ettiklerinin her bakımdan, her yönüyle kıyasıya teste tabi tutulduğu bir yıl oldu 2013.
 
1 Ocak 2013’te başlayan Kürt Barış Süreci, uyuşmazlık çözümü denemesi bakımından tarihi bir fırsattı. 12 ayda elde hemen hiçbirşey yok. Ala Turka bir süreçle neyin ne yapılacağının ve nerete ulaşılacağının belli olmadığı, saklandığı, insanların araç olarak kullanıldığı ve 31 Aralık 2013 itibarıyla ortada hala eski güvensizliklerin kol gezdiği bir durum dışında, elde var sıfır.
 
Bu test geçilemedi.
 
Hoşgörümüz, tahamülümüz, empatimiz ne durumda, gayet sert bir şekilde test ettik. Öpüşme yasakları koyduk, eleştiri hakkını kullanan gazetecileri işten attırdık, 1 Mayıs’ta Taksim’e girilmez ilkesini ortalığı gaza boğarak koruduk (ama futbol taraftarlarına alanı açmakta zerre kadar beis görmedik), trafik güvenliği dışında iler tutar hiçbir argümanı olmayan bir alkol kısıtlamasını dayatıp, insanlara korku, kaygı saldık. ‘Emek yıkılmasın’ diyenlere ‘aha, işte böyle yıkılır’ diye toleransımızı gösterdik.
 
Sınavdan sıfır aldık.
 
Zaten ifade özgürlüğünden sıfırlardaydık, Gezi Parkı sayesinde gösteri ve protesto hakkımız, toplanma özgürlüğümüz de kıyasıya testten geçti. Ortalığı gaza boğduk, gencecik insanları bizlerden farklı düşünüyorlar diye öldürdük, linç ettik, sakatladık. nefrete nefret ekledik. Piyanoyu bile gözaltına aldık. Dünyaya rezil rüsva olduk.
 
Notumuz sıfır oldu.
 
Uzlaşma kültürümüz acaba gelişti mi? konusu da dibine kadar denendi. Kör topal giden bir sivil anayasa sürecini, bir yandan onu da elletmem, buna da dokundurtmam derken, öbür yandan acaba selden odun kapar da kudretli cumhurbaşkanı olur muyum? gibi takıntılara, kavgalara, itişmelere harcadık. Aralık sonunda, zaten aksaya aksaya giden komisyon, kendini lağvetti. Bu iş de bitti. Biz uzlaşma filan beceremeyiz kardeşim tescilini topluca aldık.
 
Tescil belgesinin üzerinde ‘notunuz sıfır’ yazılı.
 
Derken ne oldu?

Yazının devamı için tıklayın.