2. Dalga: Altı işadamının malvarlıklarına tedbir kararı

Gazete Haberturk’ün aktardığına göre, Hâkim Süleyman Karaçöl, başta Abdullah Tivnikli olmak üzere işadamları Mustafa Latif TopbaşCemal KalyoncuÖmer Faruk KalyoncuMehmet CengizÜsame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün mallarına tedbir kararı aldı Listede Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ileCengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360 da yer aldı.

Suçlamalar arasında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet’ bulunuyor.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından gelen ikinci dalgada, 7 işadamı ve 2 şirketin mal varlıklarına tedbir konuldu. Hâkim Süleyman Karaçöl tarafından 25 Aralık 2013’te yani önceki gün verilen ihtiyati tedbir kararının, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘Kurulan örgüte üye olmak’, ‘İhaleye fesat karıştırmak’, ‘Nüfuz ticareti’, ‘Rüşvet’, ‘Kamu malına zarar verme’ suçları kapsamında yürütülen 2012/656 sayılı soruşturma çerçevesinde alındığı bildirildi. 

Hâkimin mal varlıklarına tedbir konulan işadamlarının BİM AŞ Yönetim Kurulu BaşkanıMustafa Latif Topbaş, işadamı Üsame Kutub, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Kalyoncu, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Telekom ortağı ve Yönetim Kurulu ÜyesiAbdullah Tivnikli, tekstilci işadamı Cengiz Aktürk olduğu bildirildi. 

Hâkimin tedbir koyduğu iki şirketten biri ise Kalyon Grubu tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde Sabah ile ATV’yi satın alan Zirve Holding oldu.

Bir diğeri ise yatırım danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren Bosphorus 360. Söz konusu şirketin Cengiz Aktürk‘e ait olduğu biliniyor.

Hâkim Süleyman Karaçöl tarafından gönderilen tedbir kararında şöyle denildi: “Söz konusu kişi ve iki tüzel şirketin üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli şüpe bulunduğundan CMK’nın 12. maddesi ve devamı maddeleri gereğince tedbir alınması uygun görülmüştür.” 

Tedbir kararının içerdiği malvarlıkları tablosu burada.