1 Mayıs: İstanbul ulaşımına 'sıkıyönetim' tedbirleri

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi, Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili DİSK Genel Merkezi’nde açıklama yaptı.

Sendikaların ortak yaptığı açıklamada, “Akıldışı ve hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz.” vurgusu yapıldı.

Yaşasın 1 Mayıs, 1 Mayıs’ta alanlardayız sloganlarıyla başlayan toplantıda DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Polis, devlet müdahalesi olmazsa 1976’da 2010, 2011 2012’de olduğu gibi hiç kimsenin burnu kanamadan kutlama yapılacağını garantisini veririz. Yeter ki polis müdahale etmesin.”dedi.

2010 yılında “1 Mayıs hem bayram, hem Taksim Meydanı’nda” diye pankartlar asan AKP’nin tavrının çelişkili olduğunu ifade eden Kani Beko, uluslararası mahkeme kararlarını yok saymanın hukuk dışı olduğunu söyledi.

Geçen 1 Mayıs’ta İstanbul’da sıkı yönetim ilan edildiğini belirten Beko, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bunlara gerek olmadığını söylemiştik. Devlet müdahalesi olmazsa 1 Mayıs kutlamalarını birlik beraberlik içinde çok rahat bir şekilde becerebiliyorlar. Zaten sıkıyönetim İstanbul’da 10 gün önce ilan edildi. İstanbul halkına daha fazla işkence yapmak doğru değil. Arkadaşlarımız mutlaka buralara geleceklerdir. Şişli’ye gelecek arkadaşlarımızın seyahat özgürlüğünü İstanbul Valisi’nin kısıtlamaması gerektiğini düşünüyorum.”

Kazancı Yokuşu’nda 2 gün önce anma yapıldığını belirten Beko, oraya gelemeyenlerle de 1 Mayıs’ta Taksim’de kutlama yapacaklarını ifade etti. Çelenk sunumu yapıldıktan sonra Taksim’de şölen havasında sıkıntıları dile getireceklerini belirten Beko, “Orasını gelincik tarlasına döndürerek bayraklarımızla, davullarımızla, horonlarımızla, türkülerimizle bir bayram havası içerisinde 1 Mayıs’ı kutlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Bu arada 1 Mayıs İşçi Bayramı için Taksim Meydanı’nda son hazırlıklar yapılıyor. Meydandaki Mobese kameralarının kayıt örnekleri alınıyor. Bu arada polis helikopteri de Şişli, Beşiktaş ve Taksim üzerinde gezerek toplanma alanlarını kontrol ediyor.

Taksim’de 1 Mayıs kutlamaları için sendikaların resmi başvurusunu reddeden İstanbul Valiliği, güvenlik nedeniyle meydanın açılmayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) yapılan açıklamayla yarın Taksim’de olacakları belirtildi. Polis günler öncesinde Taksim için güvenlik önlemleri almaya başlamıştı. Bu gün de meydanda son hazırlıklar yapılıyor. Alandaki MOBESE kameralarından kayıt örnekleri alınarak kontrol ediliyor. Öte yandan polis helikopteri de Şişli, Beşiktaş ve Taksim Meydanı üzerinde gezerek yarın için hazırlık yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *